Wojciech Giełżyński
Na Madagaskar!

Autor: Wojciech Giełżyński

Rok wydania: 2013

Liczba stron: 314

Format: 125 x 205 mm

Oprawa: twarda

ISBN: 978-83-7233-190-8

36,00 

Opis

Jeden z najciekawszych momentów w naszej historii najnowszej opisany przez mistrza słowa i obserwacji. Przy czym to wcale nie reportaż, lecz pełnokrwista powieść, ironiczna i oniryczna, złośliwa i przewrotna, z doprawdy łatwym do odczytania kluczem. Aż szkoda, że Wojciech Giełżyński częściej nie parał się fikcją.

Anna Fryczkowska, pisarka

Od Autora:

Upalne lato 1986 roku spędzałem „na wewnętrznej emigracji” w moim mazurskim „szałasie”. Z antresoli będącej miejscem do pracy patrzyłem na prześliczne jezioro Kierwik, łabędzie i inne ptactwo. Suka Hubert, jak na psa myśliwskiego przystało, uwielbiała taplać się w przybrzeżnym mule, ale na głębszą wodę do pływania trzeba ją było wnosić. Wówczas pośpiesznie powracała do brzegu. Mimo słońca, nastroje były raczej kiepskie. Tkwiliśmy w apatii i beznadziei, choć kwitły podziemne wydawnictwa. Wielu jednak nie miało stałej pracy. Wyplatałem więc taborety (pięć pierwszych i jedynych kupił Jan Pietrzak również przebywający nad jeziorami), aż przyśniła mi się Dana… Od tej nocy codziennie przenosiłem się na Madagaskar i w tych ciężkich czasach powstawała książka-żart. Już rok później drukowano ją w odcinkach w nowojorskim Nowym Dzienniku, ku uciesze Polonusów, którzy niecierpliwie oczekiwali dalszego ciągu. Nigdy dotychczas nie została wydana w Polsce. Po bezmała trzydziestu latach trafiłem na stary, zniszczony maszynopis walający się pośród niezliczonych stert papierzysk. I okazało się… Żart jaki jest? Trudno zobiektywizować jakość żartu, gdyż w decydującej mierze jest to kwestia indywidualnego gustu czyli poczucia humoru.

Mój żart spodobał się w Oficynie Wydawniczej Volumen i nie odstraszyły pewne cechy persyflażu, a przyciągnęła odrobina nostalgi, jakiej po latach trudno nie dostrzec oraz sympatia do bohaterów tej opowieści. Nie można wykluczyć, że znajdą się osoby, które uznają ów żart za niestosowny, a nawet obrazobórczy i szargający uznane wartości. Nie taki jednak był cel.

I oto oddajemy P.T. Czytelnikom tę zabawną powieść – jedyną powieść spośród 68 książek publicystycznych i reportażowych Autora.

Życzymy pogodnej lektury.

Dodatkowe informacje

Autor

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Na Madagaskar!”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pokrewne produkty