(praca zbiorowa)
Wiosnę odwołano. Antologia dzienników pandemicznych

Autorzy: Hanna Golda, Marta Pietraszek, Sebastian Wojdyło, Maciej Grzenkowicz, Bartosz Kozdęba, Sylwia Jaworska⁠-⁠Domagała, Izabela Szolc, Dominika Chmiel, Izabela Łapińska, Dominika Filipowicz, Dorota Malina, Katarzyna Sikora⁠-⁠Borowiecka, Renata Kochan, Iwona Kaczmarek, Lidia Struzik, Tomasz Stokowski, Katarzyna Zielińska

Współwydawca: Instytut Literatury

Rok wydania: 2020

Liczba stron: 456

Format: 145 x 215 mm

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

ISBN: 978-83-64708-88-6 (Oficyna Wydawnicza Volumen)

ISBN: 978-83-66765-25-2 (Instytut Literatury)

39,90 

Opis

Największy lęk, ale i fascynację, rodzi to, co nieznane – dlatego wiosenny atak epidemii i związane z nim zamknięcie było doświadczeniem tak dojmującym. Na szczęście obostrzenia i zakazy nie obejmowały jednej ważnej dla człowieka czynności – pisania. 

Ogłoszony przez Instytut Literatury konkurs na dzienniki pandemiczne przyniósł 260 nadesłanych tekstów. W niniejszym tomie prezentowane są fragmenty 24 wyróżnionych przez jury prac. Strategie pisarskie autorów różnią się tak, jak różniły się ich sposoby radzenia sobie z nową sytuacją: od wiwisekcji języka, jakim o epidemii mówimy, przez reportażową ewidencję zdarzeń, po autoterapeutyczne wyznania. Utrata pracy, trudne relacje rodzinne, rozstania i powroty, osobliwości zdalnego nauczania, radość z obecności rybików cukrowych i wyimaginowanych przyjaciół, bzy, który nigdy nie pachniały tak intensywnie, szukanie odpowiedzi w literaturze i zwykłe próby utrzymania się na powierzchni falującej groźnie rzeczywistości – intymne historie i słowne fotografie pisane w bólu, z wściekłością, czasem rezygnacją, ale i z humorem i nadzieją. 

I być może rację mają ci, którzy twierdzą, że aby w pełni zrozumieć pandemię, musimy poczekać i spojrzeć na nią z dystansu. Ale jeśli ktoś będzie chciał kiedyś wniknąć w stan naszego ducha z czasów pierwszego zamknięcia, będzie musiał sięgnąć do bezpośrednich zapisów z tamtych dni – takich jak ta antologia.

Tomasz Gregorczyk

Dodatkowe informacje

Autor

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wiosnę odwołano. Antologia dzienników pandemicznych”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pokrewne produkty