Bogdan Loebl
Pożegnalny blues

Autor: Bogdan Loebl

Rok wydania: 2020

Liczba stron: 138

Format: 125 x 200 mm

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

ISBN: 978-83-64708-81-7

29,00 

Opis

Tom zawiera 24 wiersze, 10 tekstów piosenek oraz dwa opowiadania Bogdana Loebla, wybitnego poety, prozaika, publicysty, autora słuchowisk i ponad 300 tekstów piosenek bluesowych i rockowych, w tym do największych i niezapomnianych przebojów z repertuaru założonej przez m.in. Tadeusza Nalepę grupy Blackout (później pod nazwą Breakout). Loebl stworzył nową jakość tekstu śpiewanego. Jego utwory są lub były w repertuarze m.in.: Niebiesko Czarnych, Dżemu, Nocnej Zmiany Bluesa, SBB, Krzysztofa Cugowskiego Stana Borysa, Grzegorza Markowskiego.

 

 

„Pożegnalny blues”, tymi utworami żegnam się ostatecznie, nie tylko z moim pisaniem tekstów bluesów i tekstów piosenek, lecz również z pisaniem wierszy, prozy oraz słuchowisk radiowych. Z całym moim pisaniem. Może znajdzie się ktoś, kto zechce skomponować muzykę do znajdujących się tutaj tekstów i ktoś, kto włączy je do swojego repertuaru. Ktoś, kto tchnie w nie życie.

Bogdan Loebl

 

Poeta Bogdan Loebl jest wciąż obecny w polskiej literaturze i muzyce XX i XXI wieku, the best ever, choć nie tak jak kiedyś, kiedy świadomość i potrzeba kultury wysokiej były w narodzie znacznie silniejsze niż dziś.

Poezja Loebla to piętno dla czytelników oraz czułej, czujnej i rzetelnej historii literatury, dopóki wysoki głos w literaturze ma znaczenie i sens. 

[…]

Całym życiem dowodzi, że bez przerwy „loebluje” – jak w swoich niepodrabialnych bluesach. Mam tu na myśli choćby zasłanianie się brakiem pamięci, która tak naprawdę służy mu bez zarzutu, również w swojej wybiórczości. Owa wrodzona skłonność do postrzegania świata 

w szarych kolorach […] stanowi sygnaturę poezji i prozy Bogdana Loebla, ale przede wszystkim idealnie wpisuje się w poetykę jego bluesa. Poprawność i konformizm to koniec sztuki. 

A u Bogdana Loebla końca nie widać. Wciąż zadziwia oryginalnością obrazowania, literacką płodnością, trafną puentą i czarnym humorem

Krystyna Lenkowska

 

O książce poinformowano:
TVP Kultura – Telewizja Polska S.A.

 

Krzysztof Masłoń Bluesy Bogdana Loebla, „DO RZECZY”, (nr 15/420 12–18 kwietnia 2021 r.) https://dorzeczy.pl/kraj/179079/bluesy-bogdana-loebla.html

 

 

 

Partner wydawnictwa:

Dodatkowe informacje

Autor

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Pożegnalny blues”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pokrewne produkty