Alicja Patey-Grabowska
Szept Gai

Autor: Alicja Patey-Grabowska

Partner wydawnictwa: Instytut Literatury

Rok wydania: 2022

Liczba stron: 124

Format: 125 x 200 mm

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

ISBN: 978-83-66909-05-2

Publikacja powstała dzięki wsparciu finansowemu Instytutu Literatury w ramach Tarczy dla Literatów

29,00 

Opis

O Dobru, Prawdzie, Pięknie

Szept Gai Alicji Patey-Grabowskiej – Wielkiej Damy Poezji (tytuł przyznany w 1997 r. przez Międzynarodową Akademię Literatury i Sztuki La Crisalide w Katanii) – osnuty jest wokół symboliki kobiecości utrwalonej w obrazach profetyczno-kosmologicznych.

Za wierszami podążajmy w skupieniu, jak za zwiewnym przewodnikiem. Alicja Patey-Grabowska sprawia, że stęskniony za wysublimowanym pięknem odbiorca wsłucha się w Szept Gai, dotrze do Osobliwego punktu. Będzie podróżował Perpetuum mobile, znajdzie się niespodziewanie w Oku cyklonu, stanie się świadkiem Kosmicznego karambolu. Przekona się, że skoro Wszystko jest poezją, to nieśpieszno mu do realności. Wraz z poetessą zwróci się do Cypriana K. Norwida. Zafrapuje go Cielesność, nie uwięzi go w Mariańskim Rowie codzienności Ballada o przypalonym garnku, wszak w tej międzyplanetarnej peregrynacji wita go (i odtrąca zarazem) V Symfonia Beethovena, ale i – Dyktatorek.

Poetessa ma szczególne przesłanie do nas poetów (Poetom ku przestrodze) i prośbę do odbiorców (Opowiedz ciszę), aż wreszcie ogłasza poetycki alert (Oczekiwanie prawdy).

Po lekturze Szeptu Gai staniemy zatem w cieniu Dębów pamięci ubogaceni Dobrem i Powagą, bardziej niż kiedykolwiek.

dr Marta Cywińska 

 

 

Dla tych, którzy interesują się poezją, nazwisko Alicji Patey-Grabowskiej nie może być nieznane. Autorka wielu tomów oryginalnej poezji, tłumaczona na kilkanaście języków, między innymi przez Karla Dedeciusa i Czesława Miłosza, której Accademia  Araldica Universale la Crisalide w Katanii przyznała w roku 1996 honorowy tytuł profesora i Damy Poezji (jedyny taki tytuł otrzymany przez Polkę) obdarowuje nas kolejnym zbiorem oryginalnych wierszy. Jej niepohamowana wyobraźnia eksploruje obszary historii kultury od zarania dziejów, wnika w przestrzeń kosmologii, dotyka paradoksów polityki. Jest liryczna i – ostra, satyryczna i – czuła. 

Krzysztof Saturnin Schreyer

 

 

Alicja Patey-Grabowska urodziła się w Warszawie, ukończyła filologię polską (UW). Jest autorką kilkunastu tomików poezji, antologii poetek polskich oraz wierszy katyńskich, sztuk scenicznych i książek dla dzieci. W roku 2022 została uhonorowana medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

 

W oku cyklonu
cisza
Tylko na obrzeżach
chaos i zamęt
 
W oku cyklonu
słońce
Tylko na obrzeżach
czerń i śmierć
 
Czy jesteśmy
oku cyklonu?

Z wiersza W oku cyklonu

 

Partner wydawnictwa:
Instytut Literatury

Logo Akant

 

Patroni medialni książki:
AKANT, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich

Logo Akant Logo Polskie Stowarzyszenie Pisarzy

Dodatkowe informacje

Autor

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Szept Gai”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pokrewne produkty