Maria Lewi-Kurowska
Pamięć pozostanie

Autor: Maria Lewi-Kurowska

Współwydawca: Wydawnictwo Myśl

Rok wydania: 1993

Liczba stron: 130

ISBN: 83-85233-56-3

Opis

Pisanie Mary Lewi-Kurowskiej zaczęło się od głośnego opowiadania. Nie z zamierzenia literackiego powstała jej książka „Pamięć pozostanie”, ale z najgłębszej potrzeby, podobnie jak setki książek o Holokauście pisanych przez ludzi uratowanych z Zagłady.

Miron Białoszewski uważał, że pisanie jest czymś tak naturalnym jak życie, nie jest zajęciem zastrzeżonym dla wybranych.

Żałuję, że tej książki nigdy nie przeczyta autor „Pamiętnika z powstania”. Zachował się w niej język warszawskiej ulicy sprzed pięćdziesięciu lat, język zrozumiały dla każdego, kto pamięta tamte czasy, swojski, kolokwialny; Miron Białoszewski by go smakował.

Holokaust to niepamięć, mówi Maria Orwid, psychiatra (także „dziecko Holokaustu”). „Nieraz myślę sobie – pisze Mara Lewi-Kurowska, że dopiero na moment przed śmiercią (jak będę przytomna) pozwolę sobie uruchomić swoją wyobraźnię, żeby widzieć śmierć mojej matki i reszty najbliższej rodziny, która zginęła w Treblince. Na razie bronię się przed tym, bo chyba nie mogłabym z tym żyć…”

Dodatkowe informacje

Autor

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Pamięć pozostanie”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pokrewne produkty