Opis
Rzadko zdarza się czytać wiersze pisane z taką wrażliwością i wyczuciem słowa. Marlena Zynger, poetka o nietuzinkowej osobowości, z powodzeniem wypracowuje swój własny język poetycki; pomysłowy, bardzo ekspresyjny, niekiedy wprost zaskakujący skojarzeniami, celnością metafor, świeżością i śmiałością. Odrębne widzenie świata, bardzo selektywne, uważne, niekiedy pełne ironii, to jedna z najbardziej pozytywnych cech tej poezji, w której uważny czytelnik może usłyszeć daleki pogłos poezji Leśmiana. Marlena Zynger opisuje świat, to znowu broni się przed rzeczywistością brutalnie naruszającą jej azyl wewnętrzny. Poetyckie słowo staje się dla tej rzeczywistości zaporą, poza którą ukrywa się intymny świat poetki.
Te wiersze to nie tylko impresje, obrazy, ale także próba przedstawienia i wykreowania własnej przestrzeni, w której jest miejsce na szczerość, na miłość, ale także na bunt przeciwko wszystkiemu, co niszczy nasze człowieczeństwo.
Prosta ich forma ułatwia percepcję, a zawarty w nich ładunek emocjonalny oraz niebagatelna warstwa refleksyjna sprawiają, że utwory Marleny Zynger urzekają nas swoim klimatem.
Stefan Jurkowski
poeta, publicysta, krytyk literacki, dziennikarz
Związek Literatów Polskich
Poezja Marleny Zynger to przede wszystkim poezja miłości. Poetka udowadnia, że uczucie znane chyba wszystkim kryje w sobie wielką tajemnicę, którą każdy stara się odkryć na własny sposób. Czasami spotykamy ją w Warszawskich Łazienkach, kiedy ma smak szarlotki, innym razem niespodziewanie zaskakuje nas, gdy jesteśmy zupełnie sami. Wiersze Marleny Zynger to poezja bardzo kobieca, odsłaniająca rąbek tajemniczego wnętrza tych przedziwnych istot. Odsłona ta nie ma w sobie jednak żadnej wulgarności; nie jest to, tak często dziś spotykany, ekshibicjonizm duszy. Poetka uchyla jedynie skrawka tajemnicy, która pozostaje do końca nieodgadniona, jednak skłania czytelnika do refleksji.
Sama autorka przechodzi metamorfozy i odkrywa świat z różnych perspektyw. Bywa małą dziewczynką, kobietą lub po prostu portrecistką obserwowanych dusz, nie wyłączając własnej. Jej poezja pozwala czytelnikowi poczuć zapach kobiecej wyobraźni.
Piotr M. Cieński
poeta
Bliskie każdemu, kto spotka te wiersze na swojej drodze, będą tęsknoty, westchnienia i wyrzuty tej Odrzuconej, Tęskniącej, Spragnionej Miłości Pani.
Kto raz do Niej przyjdzie, odejdzie z Jej niepokojem i kobiecością, łagodną perswazją i prośbą, zapamiętując jej „potrzebę”.
Krystyna Janda
reżyser, aktorka
Lubię poezję, która posiada określony, wyraźny rytm i niespodziewanie zaskakujące rymy. Nadaje to jej wyczuwalną muzyczność.
Zygmunt Konieczny
kompozytor
Poezję Marleny czytasz, odwracasz strony, strona po stronie, zmysły, nastroje, nasyciłeś się, nie. Każda niesie w inne rejony, stacje, stany, głębie, wyżyny, rytmy, modlitwy, śpiewy, słowa, łakniesz ich, tak.
Szymon Bojko
historyk i krytyk sztuki
Spis treści
Czas śpiewu kobiety
Niemożliwe bez niego
In pectore
Ciężar moich tęsknot
Chcę by sam
To jedno tango
W złocie na bruku
Ciebie nie
Gdzie jesteś najdroższy
List z krainy strachu
Dzień z cyklu dni bez ciebie
Interpelacja
Tango de vida
Miłość w Warszawskich Łazienkach
l’amour dans le parc de Łazienki
Tarantella
Cantata de sal
Ona
Cieszyć się wiosną nim przeminie
Płócien manowce
Nie prosiłem cię o nic
Mnie spać nie pozwolono
Poczekaj lala
Bezsilność wobec rutyny
Nie ma mnie w harmonogramie
Trwa ukryta niczym graal
Do apelu niech staną drapieżnicy
Prima aprilisowy żart
Urodzinowy prezent
Z wiatrem na kawę
Mniam
Czasami życie mówi nie
Pomnik Zwierzyńca
Wieś polska
Pstroto
Pstro
Ptaszki straszki
Ukochany mój
Nie żonataj się
Genius loci MEN-u
Kończ aniele nerwów oszczędź
Strachy mary
Matka kocha a priori
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.