Cezary Maciej Dąbrowski (ur. 9 marca 1968 r. w Skierniewicach) – artysta wszechstronny: poeta, prozaik, pianista, perkusista, kompozytor. Początkowo uczył się gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Karola Kurpińskiego w Warszawie. Naukę gry na perkusji rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Józefa Elsnera w Warszawie. W roku 1991 uczestniczył w kursie interpretacji muzyki Elliotta Cartera w Avignon, zyskując uznanie francuskiego perkusisty Sylvio Gualdy oraz samego kompozytora. W 1992 r. otrzymał dyplom ukończenia Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w zakresie gry na perkusji. W tym samym roku zdobył Nagrodę Główną oraz Nagrodę Specjalną za wykonanie czterech kompozycji na kotłyElliotta Cartera w Konkursie Muzyki XX Wieku Dla Młodych Wykonawców, zorganizowanym z okazji Światowych Dni Muzyki przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej (pierwszy laureat-perkusista w historii konkursu). Po konkursie ukazała się płyta Prize Winners, zawierająca m.in. utwory: Psappha Iannisa Xenakisa oraz Fantasmagoria Kazimierza Serockiego w wykonaniu artysty („Wymagająca wirtuozerii i umiejętności różnicowania barw kompozycja znalazła w młodym perkusiście wybornego wykonawcę” – cyt. miesięcznik „STUDIO”). Dąbrowski współpracował ze znakomitymi polskimi orkiestrami. Z zespołem Concerto Avenna Andrzeja Mysińskiego wystąpił na Poznańskiej Wiośnie Muzycznej, Festiwalu Muzycznym w Łańcucie, wziął udział w nagraniu Jazz Harpsichord Concerto Josepha Horowitza z klawesynistką Elżbietą Chojnacką. Jako timpanista orkiestry Sinfonia Varsovia uczestniczył w nagraniach i koncertach (m.in. w Filharmonii Berlińskiej, Filharmonii Monachijskiej) oraz na festiwalach (m.in. na Gran Canaria, podczas Yehudi Menuhin Festiwal, Schlezwig-Holstein Musik Festiwal, Warszawska Jesień) pod batutami takich dyrygentów, jak: Sir Yehudi Menuhin, Jan Krenz, Wojciech Michniewski, Justus Frantz. Koncertował jako solista – m.in. w roku 1994 na Festiwalu Warszawska Jesień zaprezentował Memory of the Universe na perkusję i taśmęYasuhiro Takenaki(„w perfekcyjnej i przekonującej (może nawet bardziej niż sam utwór) interpretacji Cezarego Dąbrowskiego” – cyt. „Ruch Muzyczny”), było to pierwsze wykonanie tego utworu w Polsce, a podczas II edycji Festiwalu Mistrzowie Muzyki XX Wiekuwykonał Konzertstück na kotły i orkiestrę Mauricio Kagela z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Bruno Ferrandisa. Dąbrowski to muzyk wszechstronny, wirtuoz perkusji, wykonujący różnego rodzaju muzykę: współczesną, klasyczną, jazzową, rockową oraz muzykę improwizowaną. Jego liczne prezentacje umiejętności improwizacji można odnaleźć w serwisach internetowych.

Wiersze zaczął pisywać jako nastolatek, sukcesywnie odkładając je do tak zwanej szuflady. Silna potrzeba tworzenia zaowocowała powstaniem dziesięciu książek (siedem wydanych) i jednej autorskiej płyty. W roku 2014 Dąbrowski wydał swój pierwszy tom poetycki Wiersze sercem pisane. W 2015 r. ukazała się jego autorska płyta Zaplątany w Twoje włosy,zawierająca deklamacje wybranych wierszy oraz miniatury fortepianowe w wykonaniu autora. W tym samym roku ukazał się drugi tom poetycki Brudnopis. W roku 2016, nakładem Oficyny Wydawniczej Agawa, poeta wydał swoją trzecią książkę – Ech, żywocie… Jego wiersze spotykają się z uznaniem czytelników oraz krytyki; wybitny krytyk Krzysztof Masłoń określił autora tomu mianem artysty z Bożej Łaski, zaś recenzent Tomasz Zbigniew Zapert nazwał Dąbrowskiego objawieniem polskiej poezji XXI stulecia. Na twórczość Cezarego Dąbrowskiego zwrócił także uwagę Józef Tadeusz Baliszewski – wybitny humanista i erudyta, promotor polskiej muzyki i literatury. W lipcu 2017 r., nakładem Wydawnictwa LTW z siedzibą w Łomiankach oraz Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, ukazała się książka zatytułowana Wierszem i prozą, w której Dąbrowski wzbogaca swoją poetycką wypowiedź o opowiadania. W październiku 2017 r. wydał tomik wierszy satyrycznych Osobliwości (Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna Adam), gdzie w metaforyczny sposób opisuje zachowania ludzi poprzez ukazywanie świata zwierząt. Szósta z opublikowanych książek – Dalej (Wydawnictwo LTW, 2018), jestzbiorem swoistych liryk, satyr i opowiadań. Tom poetycki Zbiór nieaspirujący ukazał się w 2019 r. nakładem Wydawnictwa LTW.Notę na okładkę tej książki skomponował wybitny polski poeta, tłumacz i krytyk literacki – Grzegorz Łatuszyński. 

Cezary Maciej Dąbrowski jest autorem cyklu recitali Słowo jak muzyka, podczas których prezentuje swoją poetycką i muzyczną twórczość – wiersze, pieśni, miniatury fortepianowe i kompozycje słowno-muzyczne. Jego utwory publikowały: „Magazyn Literacki Książki”, Magazyn Twórczy Polska Canada”, portal „Culture.pl”, „Kwartalnik Literacki Wyspa”, dwumiesięcznik „Arcana”, portal „Puls Polonii”. Twórczość Cezarego Macieja Dąbrowskiego była tematem recenzji na łamach „Magazynu Literackiego Książki” oraz Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, a także tematem audycji „Poczytnik” redaktorów Krzysztofa Masłonia i Tomasza Zaperta, nadawanej w Polskim Radiu 24. Dąbrowski jest finalistą Nagrody Literackiej im. ks. Jana Twardowskiego (2017) oraz laureatem wyróżnienia za wiersz Wolność w międzynarodowym konkursie poświęconym Tadeuszowi Kościuszce The International Kosciuszko Bicentenary Competition (2017) w Sydney (Australia).  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane produkty