Zmarł Jerzy Górzański

Zmarł Jerzy Górzański

Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że 25 sierpnia 2016 roku, po długiej walce z chorobą, w wieku 77 lat zmarł w Warszawie Jerzy Górzański – poeta, prozaik, redaktor, felietonista, autor słuchowisk radiowych, scenarzysta filmowy, autor tekstów piosenek.

Jerzy Górzański urodził się 3 grudnia 1938 roku w Stawach pod Dęblinem. Większość dzieciństwa spędził na warszawskiej Pradze. Był obiecującym młodym piłkarzem, który zrezygnował z czynnego uprawiania tego sportu na rzecz poezji.

Jako poeta debiutował w 1960 roku we „Współczesności”. Pierwszy tomik poetycki – „Próba z przestrzenią” – wydał w 1963 roku. W tym okresie związany był z grupą Orientacja Poetycka Hybrydy (rozpadła się w 1965 roku). Górzański opublikował łącznie kilkanaście książek poetyckich, jedną z najważniejszych był „Debiut z aniołem” wydany w 1997 roku. Ostatnią jego książką był zbiór „Koń Rimbauda zgubił podkowę” wydany przez nas w tym roku.

Jako redaktor Górzański pracował w „Nowym Wyrazie” (lata 1974-1979) i „Literaturze” (lata 1985-2000). Był także pracownikiem Redakcji Rozrywki i Satyry Polskiego Radia.

Górzański otrzymał kilka nagród i wyróżnień, w tym: Nagrodę PEN-Clubu im. Roberta Gravesa za twórczość poetycką (1976), Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida za tom poetycki „Festyn” (2013) i Honorowy Wielki Splendor za całokształt twórczości radiowej (2006). Ponadto w 2004 roku nagrodzono go Srebrnym Krzyżem Zasługi, a w 2016 roku Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Rodzinie zmarłego oraz Bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane produkty