Zmarł Jerzy Górzański

Zmarł Jerzy Górzański

Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że 25 sierpnia 2016 roku, po długiej walce z chorobą, w wieku 77 lat zmarł w Warszawie Jerzy Górzański – poeta, prozaik, redaktor, felietonista, autor słuchowisk radiowych, scenarzysta filmowy, autor tekstów piosenek.

Jerzy Górzański urodził się 3 grudnia 1938 roku w Stawach pod Dęblinem. Większość dzieciństwa spędził na warszawskiej Pradze. Był obiecującym młodym piłkarzem, który zrezygnował z czynnego uprawiania tego sportu na rzecz poezji.

Jako poeta debiutował w 1960 roku we „Współczesności”. Pierwszy tomik poetycki – „Próba z przestrzenią” – wydał w 1963 roku. W tym okresie związany był z grupą Orientacja Poetycka Hybrydy (rozpadła się w 1965 roku). Górzański opublikował łącznie kilkanaście książek poetyckich, jedną z najważniejszych był „Debiut z aniołem” wydany w 1997 roku. Ostatnią jego książką był zbiór „Koń Rimbauda zgubił podkowę” wydany przez nas w tym roku.

Jako redaktor Górzański pracował w „Nowym Wyrazie” (lata 1974-1979) i „Literaturze” (lata 1985-2000). Był także pracownikiem Redakcji Rozrywki i Satyry Polskiego Radia.

Górzański otrzymał kilka nagród i wyróżnień, w tym: Nagrodę PEN-Clubu im. Roberta Gravesa za twórczość poetycką (1976), Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida za tom poetycki „Festyn” (2013) i Honorowy Wielki Splendor za całokształt twórczości radiowej (2006). Ponadto w 2004 roku nagrodzono go Srebrnym Krzyżem Zasługi, a w 2016 roku Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Rodzinie zmarłego oraz Bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane produkty