Opis
Z pełnym przekonaniem opiniuję pozytywnie książkę Wojciecha Wiśniewskiego o dr. Józefie Rybickim. Dr Rybicki, szef Kedywu Okręgu Warszawskiego AK, oficer Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj, szef Obszaru Centralnego WiN, na pewno zasługuje na monografię. Książkę W. Wiśniewskiego należy potraktować jako opowieść dokumentalną, opartą na relacji samego Bohatera, relacjach innych osób oraz garści dokumentów. W sferze prywatnej nie mam nic do powiedzenia: wiemy tyle, ile nam zechciał powiedzieć dr Rybicki; który snuł opowieść-rzekę a nie przystępował do spowiedzi z całego życia. […]
Prof. dr hab. Tomasz Strzembosz
Tytułowy „Rzymianin z AK” to Józef Rybicki. Dzieciństwo w Brzeżanach, ochotnicza służba w WP podczas wojny polsko-sowieckiej, studia i doktorat z filologii klasycznej, praca konspiracyjna w czasie okupacji, prezesura WiN, więzienie PRL oraz działalność w KOR – to etapy drogi życiowej tej niezwykłej postaci.
Książka Wojciecha Wiśniewskiego nie jest typową biografią ani monografią historyczną. Wybór fragmentów nagranych wypowiedzi bohatera, opinie osób, które się z nim zetknęły, a także refleksje i wspomnienia samego autora, który przez wiele lat miał okazję poznać wyjątkową osobowość „Rzymianina z AK –wszystko to składa się na lekturę pasjonującą i wzruszającą.
Sekret autorytetu, jakim był bohater książki, tkwił w jego poczuciu rzeczywistości, ale i w życiu według wartości. „Nieraz klęska daje więcej siły niż zwycięstwo” powiedział kiedyś Józef Rybicki. Klęska bowiem może nauczyć, czego trzeba unikać oraz zachęcić do przygotowania zwycięstwa. Kto się jednak nie uczy na porażkach, ten zasługuje na powtarzanie klęsk. Największą klęską jest jednak zapomnienie. Książka Wojciecha Wiśniewskiego uczy pamięci o ludziach, którzy w najtrudniejszych dla Polski czasach nie stracili ani honoru ani zdrowego rozsądku. O ludziach, którzy wiedzieli jak rozpoznawać prawdę. O nosicielach cnót, które potrzebne są każdemu narodowi. O takich ludziach jak Józef Rybicki.
prof. Wojciech Roszkowski
Wierzę i cieszy mnie to, że wreszcie po latach ukaże się książka o śp. Józefie. Dr Józef Rybicki stał się postacią historyczną i wolno o Nim pisać; szczególnie tym, którzy tak dobrze go znali, i którym zaufał, powierzając wspomnienia z dzieciństwa; młodości, wiele tajemnic ze swojego tak bogatego życia.
kpt. dr Stanisław Sosabowski „Stasinek”
Wojciech Wiśniewśki debiutował w 1962 roku opowiadaniem dla młodzieży „Beata ma oczy brązowe”. Następnie wydał: Dziewczyna z fortepianem, Głowa do korony, Szukam przyjaciela, Test na uczucia, Nasze ulubione wiersze (antologię, która otrzymała w roku 1980 międzynarodową nagrodę wydawców IX Premio Europeo). Rozmowy z polskimi pisarzami ukazywały się kolejno pt.: „Tego nie dowiecie się w szkole”, czwartym i ostatnim tomem była „Lekcja polskiego”. Opowieść o rodzinie Zanów – „Ostatni z rodu” nagrodzona w 1989 przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich ma swoje uzupełnienie w „Pani na Berzenikach”. W 1999 roku napisał autobiograficzną opowieść „Smak dzieciństwa”. Stały korespondent „Dziennika Polskiego i Dziennika Żołnierza w Londynie.
Spis treści
1. Kto tu dowodzi?
2. Pretorianie
3. Czas najlepszy
4. Szczenięce lata
5. Zaczarowana Polska
6. O Niepodległą
7. Powstanie
8. Trzeba Bogu powiedzieć „tak”
9. Uniwersytet
10. „Stasinek”
11. Okruchy wspomnień okupacje
Rady i rozkazy oraz vis
Najwspanialsze chwile życia
Nie zapomnij o nas
Byłeś jak wielkie stare drzewo
12. Jak się przechodzi do historii
13. Rara rarissima
14. Okruchy wspomnień przed wojną i po wojnie
Piątka od prof. Rybickiego
Zakopywanie broni
Bez grzechu zaniedbania
Wstęga Virtuti Militari
15. Genius loci
16. Virtus civili
Curriculum vitae
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.