Opis
Seria „Klio w Niemczech” jest częścią projektu translacyjnego Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Równoległa inicjatywa pod nazwą „Klio in Polen” ma za zadanie popularyzować polską literaturę historyczną wśród czytelników niemieckich.
Celem „Klio w Niemczech” jest ukazanie najciekawszych zjawisk niemieckiej historiografii powojennej tak, by mogły się one wpisać w szerszy kontekst europejskiego i polskiego dyskursu historycznego.
Seria jest adresowana zarówno do profesjonalnych historyków, jak i do szerokiego grona miłośników historii, stąd można tu znaleźć całe spektrum interesujących tematów, opracowanych przez wybitnych niemieckich badaczy.
Zbiór esejów niemieckiego historyka z Monachium otwiera przed czytelnikiem panoramę dziejów najnowszych Niemiec. Można tu znaleźć najważniejsze i najbardziej kontrowersyjne wątki historii niemieckiej, i to nie tylko XIX i XX wieku.
Godna podziwu jest wszechstronność Autora. Swoje rozważania otwiera Nietzscheańskim pytaniem „o pożytki i szkodliwość historii dla życia”, by następnie przedstawić meandry historii średniowiecznej oraz podjąć próbę znalezienia historycznych podstaw nowoczesności w czasach Lutra. Obejmuje refleksją zarówno nowoczesną historię społeczną i polityczną (np. problemy federalizmu czy romantycznego nacjonalizmu), jak i historię mentalności, pisząc między innymi o katedrze kolońskiej jako symbolu narodowym albo o miejscu narodowego socjalizmu w dziejach Niemiec. Na koniec przywołuje wiecznie aktualne pytanie: Czy historia może być obiektywna?
Thomas Nipperdey (ur. 1927, zm. 1991) – historyk związany z uczelniami w Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii: Freie Universitat w Berlinie, uniwersytety w Monachium, Princeton i Oxfordzie (St. Anthony’s College); od 1985 roku był członkiem amerykańskiej Academy of Arts and Sciences.
Wybitny znawca przede wszystkim historii XIX i XX wieku. W swoich badaniach podejmował również inną problematykę, zwłaszcza z zakresu teorii historii.
Do grona klasyków historiografii przeszedł głównie jako autor trzytomowego dzieła będącego syntezą nowoczesnej historii Niemiec: Deutsche Geschichte 1800–1918. Objął w nim nie tylko najważniejsze procesy rozwoju społeczno-politycznego, ale również historię mentalności i religii.
Spis treści
l. Ciekawość, sceptycyzm i dziedzictwo. O pożytkach i szkodliwości historii dla życia
2. Aktualność średniowiecza. O historycznych podstawach nowoczesności
3. Luter a świat nowoczesny
4. Problemy modernizacji w Niemczech
5. Federalizm w historii niemieckiej
6. W poszukiwaniu tożsamości: romantyczny nacjonalizm
7. Partie chrześcijańskie
8. Prusy i uniwersytet
9. Katedra w Kolonii jako pomnik narodu
10. Czy społeczeństwo wilhelmińskie było społeczeństwem poddanych?
11. Rok 1933 i ciągłość historii niemieckiej
12. Niemiecka jedność w perspektywie historycznej
13. Czy historia może być obiektywna?
Posłowie
Literatura przedmiotu
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.