Opis
Stanisław Murzański – ur. w 1923 roku w Nowym Sączu. Od 1942 roku uczestniczył w konspiracji ZWZ-AK, 1944 rok spędził w partyzantce, po wojnie działał w zrzeszeniu WiN; od 1948 do 1955 roku więziony. Jest absolwentem ASP w Warszawie, powieściopisarzem, publicystą. Za książkę Między kompromisem a zdradą wydaną w 1993 roku otrzymał nagrodę im. Jerzego Łojka.
Przez kilka dziesięcioleci nad spisywaniem historii PRL trudzili się profesorowie zwyczajni i nadzwyczajni, doktorzy habilitowani i docenci. Jako produkt uboczny, jeśli tak można powiedzieć, powstała czarna legenda wojny domowej. Współtworzyli ją – to również nie powinno pójść w zapomnienie autorzy opowiadań i opowieści, utworów scenicznych i filmów, oddziaływujących na wyobraźnię skuteczniej niż podręczniki szkolne czy wstępniaki z „Trybuny Ludu”.
… idzie tylko o to, żebyśmy sobie mogli w pełni uświadomić, czym było owo monstrum w ciągu bez mała pół wieku narzucające milionom ludzi nie tylko sposób życia, ale również cel i sens, bez liczenia się z ich wyobrażeniami o tym, jak to życie powinno wyglądać…
Jest kolejnym dramatem, że wołanie o prawdę i sprawiedliwość, jakie przeszło przez Polskę po 1980 roku zagłuszył jazgot politycznego jarmarku, na którym ludzie mali, głupi i podli ubijają podejrzane interesy.
Spis treści
Wprowadzenie: Czerpiąc z zatrutego źródła
Część pierwsza
Powtórka z historii (wybrane zagadnienia)
I. Na moskiewskim przyczółku
II. W natarciu
III. Pięść i pogarda
IV. Rozbić i dobić
V. W osaczeniu
VI. Stając na wyłomie
VII. Krajobraz po bitwie z szubienicą na pierwszym planie
Część druga
Zabłąkany umysł
VIII. Wołanie o elitę
Kłopot z elitą
Czy intelektualista może być głupcem?
Filozof w rozterce
IX. Między ideą a bytem
Nie ten klucz, nie ten zamek, nie te drzwi
PRL oglądana z przeciwnej strony
Co na to filozof?
X. O naruszeniu poczucia sprawiedliwości
O grzechu pychy
O poczuciu winy
O tym, co łączy
O tym, co dzieli
Indeks nazwisk
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.