Opis
Pomysł serii wydawniczej zawierającej książki wydane w latach Polski Ludowej w obiegu pozacenzuralnym oceniam jako znakomity. Podziemny ruch wydawniczy był wielkim dziełem polskiej inteligencji: autorów, wydawców, redaktorów, drukarzy – i stanowi trwały wkład w polską kulturę. Nie tylko tamtych lat, ale także dzisiejszą – i zasługuje na trwałą pamięć. Tak pomyślana seria ma właśnie ją podtrzymywać, a wiedząc o tym niezwykle ważnym dokonaniu rozpowszechniać (…) Projekt serii obejmuje pozycje najwybitniejsze i najważniejsze.
Michał Głowiński
Kanon Literatury Podziemnej – seria 23 książek najwybitniejszych bądź najbardziej znamiennych– upamiętnia niezwykłe zjawisko społeczne, jakim w latach 70. i 80. Ubiegłego wieku stała się polska rewolucja bibuły. Tzn. chce upamiętnić słowo wyrywające się z pęt cenzury, cudownie rozmnożone, wolne i przyśpieszające swym niepowstrzymanym impetem upadek PRL-u.
Wysokonakładowe reedycje książek jeszcze ćwierć wieku temu oficjalnie zakazanych to niepowtarzalna okazja, żeby utrwalić w świadomości współczesnych Polaków obraz „drugiego obiegu” jako wspólnoty mieniącej się odcieniami, wspólnoty poszukiwań i sporów, umysłowo swobodnej i estetyczne zróżnicowanej. Poezja, nowelistyka, rozmaite odmiany powieściopisarstwa, proza dokumentu osobistego, esej, felieton, pamflet i satyra – bez mała wszystkie główne gatunki literackie są w Kanonie reprezentowane.
Tomasz Burek
Spis treści
O Kanonie (Tomasz Burek)
Kraj świata
Jakoś pusto…
Płonie teatr narodowy
Jeszcze Polska
Zwycięs…
Trzej królowie
Łańcuch czystych serc
Poczucie
Świat światów
Post scriptum (słuchowiska radiowe)
Stadium
Spotkanie
Janusz Anderman – biografia (Zofia Beszczyńska, Bartosz Kaliski)
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.