Opis
Książka pod redakcją Winfrieda Schulze otwiera nową serię wydawniczą Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie: „Klio w Niemczech”’. Jest to książka specyficzna: zapis dyskusji panelowej, jaka miała miejsce podczas Zjazdu Historyków Niemieckich w Hanoverze w 1992 r. Dzięki różnorodnej narracji trudna, ale jakże ważna problematyka metod badań historycznych zyskuje swobodniejszą, przystępniejszą formę.
„Odkąd Karl Lamprecht proklamował w 1896 r. «nową epokę nauk historycznych», James Harvey Robinson opublikował w 1912 r. w Stanach Zjednoczonych manifest na rzecz new history, a Henri Berr wystąpił w 1930 r. z postulatem nouvelle histoire, w światowych naukach historycznych upowszechniła się niewątpliwie intensywniejsza niż dotychczas autorefleksja dotycząca istniejącego stanu dyskusji metodologicznej. Przyspieszony rozwój historii jako nauki, umiędzynarodowienie dyskusji, jej zależności od szybko zmieniających się mód kulturalnych, jeszcze wzmocniły tę tendencję, tak że uwidacznia się zwiększone i uzasadnione zapotrzebowanie na informacje o tych procesach w łonie nauki.
Oczywiście także niniejszy tom o stanie «historii codzienności mieści się w ramach tak zarysowanej tradycji”.
(Winfried Schulze)
Mamy nadzieję, że książka ta trafi nie tylko do rąk wąskiego grona fachowców. O to bowiem m.in. chodzi w całej naszej serii. Chcemy ją adresować do grona miłośników historii. Ukazując najciekawsze zjawiska niemieckiej historiografii powojennej pragniemy wpisać je w szerszy kontekst europejskiego, ale też polskiego dyskursu historycznego. Dlatego też w przyszłych naszych publikacjach znajdą Państwo cale spektrum interesujących tematów opracowanych przez wybitnych niemieckich historyków. Seria „Klio w Niemczech” nie jest osamotniona. Równolegle powstał bliźniaczy projekt zatytułowany „Klio in Polen”. Jego celem jest popularyzacja polskiej literatury historycznej wśród czytelników niemieckich.
Spis treści
Winfried Schulze
Wprowadzenie
Wolfgang Hardtwig
Historia codzienności dzisiaj. Bilans krytyczny
Jurgen Kocka
Perspektywy historii społecznej w latach dziewięćdziesiątych
Hans Medick
Mikrohistoria
Ute Daniel
Historio społeczna, quo vadis? Kilka uwag w obronie przełomu hermeneutycznego
Alf Lüdtke
Materialność, rozkosz władzy i urok powierzchni. O perspektywach historii codzienności
Noty o autorach
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.