Opis
Henryk Rewkiewicz – przedwojenny przedsiębiorca, miłośnik muzyki, mecenas kultury, zapalony szachista, bliski przyjaciel Jerzego Żurawlewa. Samouk, który robi błyskotliwą karierę w przemyśle zapałczanym, jednocześnie wspierając finansowo najważniejsze dzieło życia Jerzego: Konkurs Chopinowski. Przyjaźń panów nakłada się na trudną historię pierwszej połowy XX wieku, ale jest jej dane przetrwać, nawet w czasach stalinowskiej nagonki na dawnych „burżujów”.
Ta barwna, pełna nieznanych faktów opowieść, bogato ilustrowana zdjęciami
i rodzinnymi anegdotami, ukazuje postać Henryk Rewkiewicza i jego otoczenie na tle dawnej Polski – ale tej, łączącej heroiczny często patriotyzm z szacunkiem dla innych narodów, kultur, języków i religii.
Powstanie książki ma związek z Nagrodą imienia Henryka Rewkiewicza ufundowaną przez rodzinę Patrona Nagrody i wręczoną po raz pierwszy podczas XVIII Konkursu Chopinowskiego w roku 2021.
Została napisana przez Łukasza Żuka – wnuka Henryka Rewkiewicza.
Z uzasadnienia kryterium przyznania Nagrody:
Henryk Rewkiewicz pochodził z tzw. Kresów Wschodnich przedrozbiorowej Polski – obszaru zamieszkiwanego przez różne narodowości, bez wyraźnych i trwałych granic politycznych, kulturowych czy etnicznych. Obok Polaków były tam również inne społeczności – głównie białoruska, żydowska, litewska, ukraińska i rosyjska. Henryk Rewkiewicz wyniósł ze swojej Małej Ojczyzny i następnie przekazał nam – swojej rodzinie – silny, otwarty polski patriotyzm. Ale – podkreślamy to – połączony z wielkim szacunkiem dla innych narodów, kultur, języków i religii.
Podążając za intencjami Ojca i Dziadka, chcielibyśmy, aby na Nagroda, tak jak muzyka Chopina, łączyła bliskie narody. Chcemy, aby upamiętniała i promowała wartości oraz piękno współistnienia wielu społeczności i kultur dawnego pogranicza.
„Zrealizować tak szalone – jak wydawało się niemal sto lat temu – przedsięwzięcie jak Konkurs Chopinowski udało się dzięki wsparciu człowieka, który łączył talent do biznesu z miłością do sztuki. Historia Henryka Rewkiewicza i jego rodziny, opis ich burzliwych losów w trudnych czasach, to opowieść niezwykle ciekawa i bardzo polska”.
Dorota Szwarcman, tygodnik „Polityka”
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.