Opis
W tej książce nikt nie przeklina, nie ma w niej erotycznych scen, szpiegowskich afer ani gangsterskich porachunków. O czym jest ta książka?
Opowiada ona, w jaki sposób (podstępny i nieuczciwy) pewne wąskie środowisko przywłaszczyło sobie i rozbudowało narzędzie, które pozwala mu sprawować – bez żadnej odpowiedzialności przed współobywatelami – część nieformalnej władzy w Polsce, oraz co z tego wynikło dla mojej Ojczyzny, a także kto i jakie ma z tego korzyści – pisze autor, warszawski dziennikarz Stanisław Remuszko.
Według niego, środowisko „Wyborczej” charakteryzuje specyficzny zestaw cech: moralność Kalego, klanowa solidarność, wyraźnie określona hierarchia autorytetów, funkcjanalno-organizacyjne podobieństwa do mafii (nie w sensie prawa karnego), cenzurowanie inicjatyw, nieuczciwość polemiczna, poczucie wyższości i nieomylności oraz antysemityzmowa fobia.
Remuszce można wierzyć, bo pracował w „Gazecie” przez pierwszy rok jej istnienia i swe tezy udowadnia na konkretnych przykładach. Z początku ufał Michnikowi, ba, nawet patrzył w niego jak w tęczę, ale – co dokumentuje w swej książce – to zaufanie topniało z miesiąca na miesiąc pod wpływem kolejnych faktów, które widział i słyszał na własne oczy i uszy, „od środka”. Właśnie ta „odśrodkowość” jest jedną z głównych zalet narracji, bo co innego przypuszczać, wnioskować i domyślać się z pozycji zewnętrznego obserwatora, a co innego być bezpośrednim świadkiem wydarzeń.
W liście z załącznikami, przesłanym w grudniu 1991 roku ponad stu luminarzom polskiej kultury i politycznym prominentom, Stanisław Remuszko napisał znamienne słowa: Wieści te powinny dotrzeć jeśli nie do całego czytającego społeczeństwa, to przynajmniej do jego opiniotwórczych sfer. Wieści te informują bowiem o największym w naszej współczesnej historii, ma to jeszcze widocznym, lecz jakże skutecznym skoku na władzę, na faktyczną czwartą (media) władzę w państwie. Czy prawda o tym błyskotliwym okpieniu milionów ufnych ludzi ujrzy kiedykolwiek światło dzienne?
To ostatnie pytanie, mimo upływu czasu, niestety tylko nabrało aktualności…
Dorota Przypkowska
Spis treści
Ostrzeżenie
Od Wydawcy
Wstęp do II wydania
Medialny skok stulecia
Wstęp
Rekomendacja
1989
1990
1991
1992
1993
1994
1995
1996
1997
1998
1999
Dodatki
Posłowie
Dodatki do II wydania
Personalia
Z ostatniej chwili
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.