Opis
Witold, największy z książąt litewskich u schyłku XIV wieku, chrzcił się łącznie pięć razy, na przemian w obrządku łacińskim i prawosławnym, a między jednym a drugim chrztem powracał na czas jakiś do pogaństwa, w zależności od sytuacji.
Krzyżakom było to całkiem na rękę. Zdążyli nabrać doświadczenia w narzucaniu swego panowania pod hasłem walki z poganami i metodą wypraw krzyżowych. Czasami, co prawda, te metody obracały się przeciwko nim, na przykład kiedy król polski w roku 1355 wezwał Krzyżaków do udziału we własnej wyprawie przeciw poganom, a następnie oskarżył ich przed papieżem o to, że odmówili. Zakon nie mógł postąpić inaczej, pomógłby bowiem swojemu przeciwnikowi rosnąć w siłę. zarazem jednak nie mógł w ten sposób usprawiedliwić swojej odmowy. Tłumaczenie takie zakładałoby wszak, że swoje pruskie państwo stawia na równi z innymi państwami, a tego nie chciał. Chciał wykorzystywać krucjaty i walkę z poganami jako sposób rozbudowywania własnej potęgi.
(fragment książki)
Książka Boockmanna przedstawia dzieje Zakonu Krzyżackiego od czasu jego powstania w wieku XII. Szczegółowo opisuje ewolucję tego zgromadzenia rycerskiego, które początkowo opiekowało się pielgrzymami w Ziemi Świętej, by kilka wieków później stworzyć w Europie Środkowej samodzielne państwo. Autor poświęcił także wiele uwagi obecności Zakonu w polskiej i niemieckiej świadomości historycznej.
Hartmut Boockmann (zm. 1998) – mediewista, profesor uniwersytetów w Kolonii, Berlinie i Getyndze, autor wielu prac z zakresu historii średniowiecza, a także historii idei i nauk pomocniczych historii.
Spis treści
Wprowadzenie
Początki zakonów rycerskich i zakonu krzyżackiego w Ziemi Świętej
Początki zakonu krzyżackiego w Rzeszy
Początki tworzenia władztwa terytorialnego w Prusach
Podbój Prus
Nowe osadnictwo w Prusach
Zakon krzyżacki a Polska w XIV wieku
Krzyżackie krucjaty przeciw Litwinom
Zakon krzyżacki a unia polsko-litewska
Wewnętrzne struktury państwa krzyżackiego w Prusach w XIV i na…
Zakon krzyżacki w XV wieku
Dzieje zakonu krzyżackiego od XVI wieku
Zakon krzyżacki w historiografii i świadomości historycznej XIX i XX wieku
Informacje o źródłach i literaturze przedmiotu
Wielcy mistrzowie zakonu krzyżackiego
Indeks nazwisk
Indeks nazw geograficznych
Pamięci Hartmuta Boockmanna
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.