Opis
Do bardzo niedawna tylko przez pomyłkę albo przez przypadek miało się styczność ze średniowieczem. Człowiek był z natury ciekawy, a jego ciekawość musiało pobudzić nagłe olśnienie czy odkrycie, takie jak romański portal czy gotycka wieża, dostrzeżona podczas podróży, albo obraz czy gobelin, ujrzany znienacka gdzieś w muzeum lub na wystawie. Budziło się wtedy podejrzenie, że istnieje jakiś świat do tej pory niepoznany.
(fragment książki)
Kolejna książka o wiekach średnich ukazująca ciągłe nieznane ich oblicze. Znana mediewistka francuska z prawdziwą pasją broni tej epoki w dziesięciu rozdziałach o przewrotnych tytułach. Ukazuje zarazem zadziwiające podobieństwa średniowiecza do naszych czasów, ustępujących mu jednak pod wieloma względami. Odpowiedź na pytanie, czy dla historyka z 3000 roku okresem większego ograniczenia wolności człowieka i fanatyzmu będzie wiek XIII czy XX, zdaje się nie budzić wątpliwości po lekturze tej książki.
Régine Pernould – znakomita mediewistka francuska, absolwentka paryskiej École des Chartes. Przez długie lata pracowała jako kustosz w Archives Nationales w Paryżu. Jest autorką wielu książek zajmujących się problematyką średniowiecza. Kilka z tych publikacji, między innymi „Kobieta w czasach wypraw krzyżowych”, „Templariusze”, „Królowa Blanka”, „Heloiza i Abelard”, wydano równie w Polsce, gdzie podobnie jak na całym świecie cieszyły się i cieszą ogromną poczytalnością. W najbliższym czasie nakładem Wydawnictwa Marabut i Oficyny Wydawniczej Volumen ukaże się kolejny tytuł autorstwa Régine Pernould: HILDEGARDA Z BINGEN.
Spis treści
Rozdział 1. Mroki średniowiecza
Rozdział 2. Koślawe i niezdarne
Rozdział 3. Ciemni i nieokrzesani
Rozdział 4. Marazm i barbarzyństwo
Rozdział 5. Żaby i ludzie
Rozdział 6. Kobieta bez duszy
Rozdział 7. Wykaz oskarżeń
Rozdział 8. Historia, pomysły i wyobraźnia
Rozdział 9. Jak uczyć historii
Indeks
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.