Opis
Legiony Dąborwskiego – żołnierze tułacze – odgrywali nie lada jaką scenę ludzkiego dramatu. Włoskie krajobrazy, pamiątki i ruiny stanowiły doń dekorację, że długo szukać lepszych. Wielkość postaci głównej – Napoleona – jest poza dyskusją. Ale dopiero talent badawczy, spleciony z pasją pisarską, buduje z takiego materiału dzieło na prawdziwie mistrzowską miarę. Nie tylko ku ozdobie bibliotecznych półek, ale i do czytania ze smakiem.
Za czasów młodego Napoleona polskie interesy sięgały – po raz pierwszy choć, niestety, nie ostatni – samego dna. Bohaterstwem było robić coś dla Polski. Fatalne realia: polityczne, wojskowe i finansowe? Nie sztuką jest działać w dobrych warunkach. Bezwzględność Europy napoleońskiej, sprzęgająca się z brutalnością zaborców? Takie właśnie jest życie. I tak właśnie wygląda prawdziwa polityka. Łatwiej to zgłębiać na kwestiach, które były i minęły. Jeśli sprowokują one czytelnicze refleksje, tym lepiej, chociaż na inspirowanie nimi Napoleona, Dąbrowskiego, Kościuszki, Kniaziewicza… jest już dawno za późno.
Ale w polskich sprawach nie ma złej pory do rozmyślań, jak działać „z wiatrem w oczy”. Nasze realia są zmienne, lecz bardzo trudne. Klasyczny autor klasycznej książki o polskich losach powinien być na naszej drodze jednym z przewodników.
B. Skaradziński
Spis treści
Szymon Aszkenazy – Napoleonista
Przedmowa
Wstęp
Tom I
Upadek Polski a Francja
Rozdział I. Wobec pierwszego rozbioru
Rozdział II. Wobec drugiego rozbioru
Rozdział III. Wobec trzeciego rozbioru
Rozdział IV. Nazajutrz po rozbiorach
Przypisy do tomu pierwszego
Tom II
Bonaparte a Legiony
Rozdział I. Generał Bonaparte
Rozdział II. Założenie legionów
Rozdział III. Leoben – Campoformio
Rozdział IV. Odejście Bonapartego
Przypisy do tomu drugiego
Tom III
Bonaparte a Legiony
Rozdział I. Przybycie Kościuszki
Rozdział II. Legiony bez Bonapartego
Rozdział III. Pierwszy Konsul
Rozdział IV. Koniec Legionów
Przypisy do tomu trzeciego
Wskazówki bibliograficzne
Indeks nazwisk
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.