Opis
Książka Elżbiety Kotarskiej jest pozycją wyjątkową, zarówno ze względu na zawartość informacyjną, formę tekstu, jak i na szczególne zaangażowanie Autorki w opisywaną sprawę.
Elżbieta Kotarska dotarła do akt procesu 14-tu oficerów polskich, sądzonych w roku 1940 w sprawie pod nazwą Likwidacja sztabu kontrrewolucyjnej organizacji Związku Walki Zbrojnej. 13-tu rozstrzelano. Akta sądowe przechowywane są w archiwum Urzędu Służby Bezpieczeństwa Ukrainy we Lwowie i Kotarska jest pierwszą osobą, która je gruntownie przeanalizowała. Proces 14-tu nie istnieje w świadomości polskiej. Jego przebieg i wszystkie towarzyszące mu okoliczności są doskonałą ilustracją stosunku Rosji Sowieckiej do ludności polskiej na ziemiach wschodnich zajętych w 1939 roku, zwłaszcza do inteligencji i kadry oficerskiej, nie godzącej się z tą okupacją. Książka zawiera także niezwykle interesujące informacje i charakterze i zasięgu tego oporu.
Elżbieta Kotarska nie poprzestaje na badaniu akt. Uzupełnia je dokumentami wyszukanymi w Polsce i za granicą. Odnajduje świadków wydarzeń, rodziny i znajomych ofiar procesu. Dokonuje wielu wizji lokalnych, mających na celu nie tylko uwierzytelnienie i lepsze zrozumienie zgromadzonych informacji, ale także uchwycenie ich tła i klimatu wydarzeń.
Tekst, którego głównym zadaniem jest utrwalenie pewnego wydarzenia historycznego, a więc dokumentacja, przeradza się, nie tracąc charakteru monografii historycznej, w zupełnie wyjątkowy tekst literacki. Rzeczywistość, o której pisze Kotarska jest kafkowska, somnabuliczna. Przejmująca, chociaż autorka zachowuje wielką powściągliwość emocjonalną.
Powściągliwość ta jest szczególnie godna szacunku, gdy zauważymy, że podejmując decyzję o przystąpieniu do pracy, kierowała się nadzieją na odnalezienie śladów ojca, skazanego w procesie i straconego, gdy miała 5 lat. Elżbieta Kotarska łączy powściągliwość z uczciwością i odwagą – w jej tekście nie ma najmniejszych prób brązowienia bohaterów. Przedstawia ich takimi, jakimi byli, z ich dzielnością, naiwnością, tromtadractwem i strachem. Docieka próbuje zrozumieć, ale niczego nie upiększa.
Małgorzata Szejnert
Spis treści
Od autorki
Wokół ulicy Łąckiego
Zasadzka
Przy Tomickiego
Zegarek
Przesłuchanie
Śledczy
Adresy
Kowal
Początki
Na Łyczakowskiej
Adam
Na Bajkach
Prowincja
Akademicka
Skarb
Ormiański zaułek
Komitet
Atamani
Święty Antoni
Powstanie
Cytadela
Leszek
Kadecka, Stryjski Park
Żuk
Jutrzenka
Frydrychów
Biuro dokumentów
Zeznanie Druha
Zamarstynów I
Bliscy
Rozprawa
Zamarstynów II
Odwołania
Przed północą
Plan Lwowa
Spis ilustracji
Bibliografia
Indeks nazwisk i pseudonimów
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.