Maria Dorota Pieńkowska
Ostańce

Autor: Maria Dorota Pieńkowska

Rok wydania: 2018

Liczba stron: 132

Format: 130 x 200 mm

Oprawa: miękka

ISBN: 978-83-64708-57-2

29,00 

Opis

Poezję czytuję rzadko, ale po swojemu, nie od deski do deski, tylko otwierając na chybił trafił, czasem dając się ponieść jakiemuś wątkowi. W ten sposób na dzień dobry dostałem w mordę wierszem Kwatera Ł […] i już mi nie było do śmiechu, prawdę mówiąc, byłem bliższy płaczu.

Potem nie było lepiej, od wiersza do wiersza, o łagodności Rotmistrza, o „dobrych”, ludziach stroniących od historii i prawdy, którym nie przeszkadzają kości, po których stąpają, o krwi Kolumbów w żyłach Warszawy, pieśni dziadowskiej z Krakowskiego Przedmieścia…

I ten, który od kilku dni stoi mi ością w gardle, o spotkaniu z Ojcem we śnie. No dobrze poezjo, zrozumiałem tę nauczkę.

Cezary Krysztopa, Zemsta Poezji

Zdawało się po śmierci Herberta, że długo będziemy musieli czekać na kogoś wyjątkowego, podobnego do niego, a przynajmniej idącego w tę samą stronę, co on. I doczekaliśmy się.

Stanisław Srokowski, z recenzji Poetka pamięci, miłości i prawdy

Pięknie metafizykę […] pochodu dziejowego ku wolności przez zasieki niewoli zrozumiała, odczuła i wyraziła Maria Dorota Pieńkowska w swym wierszu Wybór z tomu Noc światła (2015).

Tomasz Burek, ze wstępu do antologii Wrzesień 1939

Dodatkowe informacje

Autor

Maria Dorota Pieńkowska

Maria Dorota Pieńkowska, urodzona w Warszawie, ukończyła polonistykę i studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1985 roku pracuje w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie […] Jest autorką lub współautorką wielu wystaw literackich. Należy tu wymienić ekspozycje tak w swym kształcie oryginalne, a w treści doniosłe, jak choćby: Prześwit. Drzewa wysokie, drzewa mówiące; Władysław Sebyła. Nokturn; Sztuka i Naród; Dwie miłości. W pięćdziesiątą rocznicę Powstania Warszawskiego; Zbigniew Herbert. Epilog burzy; Podróże Pana Cogito… i inne. Poetka. Ukazały się dwa tomy jej wierszy: Mira Ceti (2011) i Noc światła (2015).

Fragment noty biograficznej sporządzonej przez Tomasza Burka do antologii Wrzesień 1939. Niezabliźniona rana 

Na wybór zatytułowany Ostańce składają się utwory pomieszczone w tomach Mira Ceti i Noc światła oraz nowe wiersze, dotychczas niepublikowane lub ukazujące się na portalach internetowych.

O Autorze

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Ostańce”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pokrewne produkty