pbis028

Jean-François Steiner „Warszawa 1944″ (Wydawnictwo Krąg)

15.00 zł

Rok wydania: 1991
Stron: 230
Format: 205 x 145 mm
Oprawa
: miękka
ISBN 83-85199-08-X

Brak w magazynie

Kategoria: .

Opis produktu

Reportaż dokumentalno-historyczny J. P. Steinera „Warszawa 44. Powstanie” jest kolejną publikacją Biblioteki Kwartalnika Politycznego „Krytyka „. Autor próbuje ukazać w nim proces podejmowania decyzji o rozpoczęciu powstania przez dowództwo Armii Krajowej w ostatnich dniach lipca 1944.

Walory literackie książki zdecydowały kilkanaście lat temu o jej poczytności we Francji, choć nie mogą one przesłonić wątpliwości, jakie rodzić może z kolei u czytelnika polskiego jej przesłanie. Wątpliwości te są nie tylko skutkiem indywidualnego odczytania przez Autora tego okresu najnowszych dziejów Polski, ale także wynikiem przyjętej przez niego metody pisarskiej. Steiner mianowicie odwołał się do kolażu, kompilacji różnych fragmentów nie zawsze autoryzowanych wypowiedzi, zderzając je ze sobą w celu dramaturgicznego stopniowania napięcia. Również dwukrotne tłumaczenie – najpierw z języka polskiego na francuski i ponownie z francuskiego na polski – pierwotnie zarejestrowanych wypowiedzi nie mogło sprzyjać wiernemu oddaniu treści źródłowego przekazu.

Ze swej strony Redakcja przywoływała jednak – tam gdzie to było możliwe – oryginalne wypowiedzi niektórych „świadków” (np. Mickiewicza, Norwida). Starano się – na ogół z powodzeniem – dotrzeć do źródeł obcojęzycznych, na które powoływał się Autor. Cytowane dokumenty dyplomatyczne i wystąpienia polityków, w miarę możności, przytoczono zgodnie z wersjami funkcjonującymi już w języku polskim. Zauważone błędy faktograficzne i terminologiczne zostały skorygowane.

Recenzje

Na razie brak recenzji produktów.

Bądź pierwszym recenzentem “Jean-François Steiner „Warszawa 1944″ (Wydawnictwo Krąg)”

Góra