Wyprzedaż!
o-niemieckich-mitach

Christian Graf von Krockow „O niemieckich mitach” (pożółkłe strony)

24.00 zł 12.00 zł

przekł. Adam Romaniuk

Rok wydania: 2000
Stron: 156
Format: B5
Oprawa: miękka + obwoluta
ISBN 83-7233-081-6

Brak w magazynie

Kategoria: . Tag: .

Opis produktu

Christian Graf von Krockow, ur. w 1927 r. na Pomorzu, studiował filozofię, socjologie i prawo państwowe. Profesor nauk politycznych na uczelniach w Getyndze, Saarbrücken i we Frankfurcie nad Menem. Od 1969 r. niezależny pisarz i naukowiec, autor wielu głośnych i wysoko cenionych prac z pogranicza historii, filozofii i nauk politycznych. W Polsce ukazały się jak dotąd: Czas kobiet (cdn 1990), Myśląc o Prusach (Niwa 1993), Niemcy: Ostatnie sto lat (Oficyna Wydawnicza VOLUMEN, Krąg 1997).

*

Dzieje nowożytne charakteryzuje pewne niezwykłe zjawisko: mit staje się środkiem walki politycznej. Takie znaczenie miały na początku naszego wieku słowa Jerzego Sorela, kiedy nazwał strajk generalny mitem, który powinien uskrzydlić rewolucję socjalistyczną. A czy już ów proletariat pomyślany przez Karola Marksa jako siła napędowa dziejów, nie był mitem? Czy nie istniał mit Stalina, któremu uległy miliony ludzi, wśród nich wybitni myśliciele i poeci?

(…) Po upadku komunizmu i jego imperium odzyskuj moc mity narodowe, które wojują ze sobą; z przerażeniem patrzymy na to, co dzieje się w byłej Jugosławii i w byłym Związku Radzieckim. Zadajemy sobie pytanie, dlaczego ludzie nie układają swoich stosunków rozumnie i pokojowo, co odpowiadałoby ich dobrze pojętemu własnemu interesowi? Dlaczego kierują się wizerunkiem sąsiada jako wroga, wymagającym jego przepędzenia lub śmierci, jakby na tym właśnie polegać miało bohaterstwo?

(z Przedmowy Autora)

Recenzje

Na razie brak recenzji produktów.

Bądź pierwszym recenzentem “Christian Graf von Krockow „O niemieckich mitach” (pożółkłe strony)”

Góra