miasta_zamki_i_klasztory

Tomasz Borowski „Miasta, zamki i klasztory państwa krzyżowego Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny… Inflanty”

90.00 zł

Rok wydania: 2010
Stron: 428
Format: S5 (170 x 250 mm)
Oprawa
: twarda
ISBN 978-83-7233-023-9

Brak w magazynie

Kategoria: . Tag: .

Opis produktu

Państwo stworzone przez zakon krzyżacki nad Bałtykiem było fenomenem nieznajdującym precedensu w średniowiecznej Europie. Od pierwszej połowy XIII w. przez ponad 300 lat Krzyżacy władali terenami, które obszarem równać się mogły za średniowieczną Anglią i przewyższały rozmiarem tereny kontrolowane przez jakikolwiek inny zakon rycerski. Zbudowali ponad 200 zamków i założyli dziesiątki, w większości ufortyfikowanych miast. Państwo zakonne wykształciło własną, unikalną kulturę, w obrębie której kwitła sztuka, rozwijała się urbanistyka, architektura sakralna oraz obronna. Po rządami zakonu żyły dziesiątki tysięcy ludzi, funkcjonowały klasztory, biskupstwa, szpitale, gildie kupieckie, folwarki, młyny, handel oraz flota. Wszystko to powstało w zupełnie wyjątkowych okolicznościach państwa krucjatowego i stanowi świadectwo ogromnego potencjału organizacyjnego oraz kulturotwórczego zakonu krzyżackiego. Na południowo-wschodnich wybrzeżach Morza Bałtyckiego powstało jedno z najbardziej intrygujących państw albo raczej władztw terytorialnych średniowiecznej Europy.

3-tomowa książka zaprezentuje wszystkie ważniejsze miasta, zamki i klasztory powstałe na podbitych podczas krucjat terenach Inflant oraz Prus (współczesnej Łotwy i Estonii, północno-wschodniej Polski, Obwodu Kaliningradzkiego i Litwy), a także krzyżackie posiadłości w Ziemi Świętej. W niniejszym tomie przedstawiającym Inflanty Czytelnik znajdzie, obok artykułów wstępnych, opisy 95 historycznych miejsc i miejscowości, zilustrowanych przez 441 planów, przekrojów, rekonstrukcji, historycznych rycin, fotografii archiwalnych i współczesnych. Książka ma poruszyć wyobraźnię Czytelnika i jako taka adresowana jest zarówno do kręgów akademickich, jak i do szerszej publiczności.

Tomasz Borowski (ur. 1987) jest archeologiem, studia ukończył z wyróżnieniem na uniwersytecie w Durham w Wielkiej Brytanii, tam też kontynuuje badania na studiach doktoranckich. Jest uczestnikiem finansowanego przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych międzynarodowego projektu badawczego „Ekologia krucjat” (ang. Ecology of Crusading).

Recenzje

Na razie brak recenzji produktów.

Bądź pierwszym recenzentem “Tomasz Borowski „Miasta, zamki i klasztory państwa krzyżowego Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny… Inflanty””

Góra