Wyprzedaż!
Michalowski-okladka-moja_solidarnosc

Andrzej Michałowski „Moja Solidarność. Fakty, zdrady i nadzieje”

3.00 na 5
(2 opinie klienta)

50.00 zł 45.00 zł

Rok wydania: 2016

Autor: Andrzej Michałowski

ISBN: 978-83-64708-13-8

Liczba stron: 528

Oprawa: twarda

Format:  17 x 24 cm

 

 

Kategoria: .

Opis produktu

Legendarny lider portowej „Solidarności” i jeden z najważniejszych więźniów politycznych PRL wspomina działalność antykomunistyczną, rozlicza się też z III RP. Wstęp do książki napisał Krzysztof Wyszkowski!

Wspomnienia Andrzeja Michałowskiego czyta się niemal jak thriller szpiegowski lub powieść sensacyjną. Z tą różnicą, że na kartach książki pojawiają się autentyczne postaci liderów jawnej i podziemnej „Solidarności” (np. Bogdan Borusewicz czy Lech Kaczyński). To zapis dramatycznego protestu robotników w Grudniu 1970 r., pełnej radości atmosfery wolności strajku portowców w sierpniu 1980 r. czy blisko tygodniowego, niebezpiecznego strajku w zmilitaryzowanym porcie gdańskim po wprowadzeniu stanu wojennego. Na kolejnych stronach czytelnik towarzyszy autorowi w organizowaniu podziemnej poligrafii i przenoszeniu tajnych drukarni do kolejnych lokali konspiracyjnych. Historia Andrzeja Michałowskiego to także miesiące ukrywania się (od mieszkań przyjaciół po… fermę lisów), organizowanie spektakularnych akcji (jak wielkiej solidarnościowej manifestacji 1 maja 1982 r. lub akcji wypuszczenia na Długim Targu… świni z ośmieszającym komunistyczne wybory hasłem „Głosuj na nas”), zdobywanie fałszywej tożsamości i wpadki, dwukrotne więzienie, przesłuchania, wreszcie wyjazd do Oslo i zaangażowanie się w działalność Komitetu Solidarności Polsko-Norweskiej. „Michałowski nie był zwykłym działaczem zwykłego związku zawodowego. Był niezwykle odważnym i ofiarnym, świadomym możliwych najwyższych kosztów swej postawy, działaczem niepodległościowym. Można śmiało powiedzieć, że był tą »ekstremą« »Solidarności«, z którą państwo komunistyczne walczyło przy użyciu wszystkich metod i środków”- napisał we wstępie Krzysztof Wyszkowski.

Opinie: 2 o Andrzej Michałowski „Moja Solidarność. Fakty, zdrady i nadzieje”

 1. edward janus
  1 na 5

  :

  w celu sprostowania Andrzej Michalowski
  edward Janus
  prezydium@solidarnosc.gda.pl

  Odp.: p.Michalowski 1 maja 1982 roku Sprostowanie IPN w Gdansku
  Arkadiusz Kazański
  Yesterday, 7:17 AMYou

  Drogi Panie Edwardzie,

  Stanowisko IPN w Gdańsku w sprawie Pana Andrzeja Michałowskiego w kontekście solidarnościowego pochodu w dniu 1 maja 1982 r. jest takie, że wraz z wieloma osobami m.in. działaczami tzw. II Krajówki i OKO uczestniczył w druku i kolportażu ulotek nawołujących do zebrania się w miejscach pamięci, w Gdańsku chodziło o pomnik Poległych Stoczniowców. I tyle. Nie oznacza to, że Pan Michałowski był organizatorem tego pochodu, bo nie był.

  pozdrawiam serdecznie
  Arkadiusz Kazański
  W kazdym wywiadzie nawet swojej ksiazce pisze ze byl organizatorem 1 maja 1982 roku kontr pochodu w Gdansku w stanie wojennym http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:q3Md9MHgUU8J:gdansk.gosc.pl/doc/3854931.Chcecie-pochod-Macie-pochod+&cd=2&hl=en&ct=clnk&gl=us .Powazaniem edward janus Material https://www.facebook.com/edward.janus.9/posts/1576043269097135?pnref=story

 2. twardy
  5 na 5

  :

  Bardzo ważna książka odnosząca się do najnowszej historii Polski, nie do kupienia, a szkoda, przydałoby się wznowienie nakładu.

Dodaj opinię

Góra