3.okladka Illakowiczówna mala (1)

Kazimiera Iłłakowiczówna „Pod obcym niebem”

45.00 zł

Rok Wydania: 2019

Autor: Kazimiera Iłłakowiczówna

Wybrał i opracował: Jan Zieliński

Format: 205 x 205

Oprawa: twarda

Stron: 108

ISBN: 978-83-64708-65-7

Opis produktu

Pieczołowicie wydany i bogato ilustrowany (fotografiami autorki i podobiznami czystopisu jednego z wierszy) tomik składa się z dwóch części. W pierwszej zamieszczono 33 wczesne utwory cenionej przez wielu znawców i zwykłych czytelników poetki Kazimiery Iłłakowiczówny, w tym prozę poetycką i wiersze z bloku, który ukazał się w roku 1908 w studenckiej jednodniówce Pod obcym niebem, wydanej w Karlsruhe.

Niektóre z nich nie były nigdy przedrukowywane.

W drugiej części, zatytułowanej Zapoznany debiut Kazimiery Iłłakowiczówny, historyk literatury, profesor UKSW Jan Zieliński opowiada o swej przygodzie, jaką było poszukiwanie jednodniówki z wczesnymi wierszami Iłłakowiczówny, naświetla okoliczności powstania tej publikacji i pokazuje jej miejsce w dorobku poetki, wskazując zarazem na powinowactwa z malarstwem przełomu wieków (na okładce wykorzystano fragment Pejzażu z Tobiaszem Jacka Malczewskiego).

Chciałbym tu opowiedzieć o pewnej przygodzie tekstowej, jednej z tych, jakie z rzadka, ale czasem jednak przydarzyć się mogą historykowi literatury. […] Proza poetycka i liryki z wydanej w Niemczech jednodniówki z roku 1908 «Pod obcym niebem» poszerzają naszą znajomość wczesnej twórczości autorki «Ikarowych lotów» o nowe tony. Poetka mówi w nich zaskakująco silnym głosem.

(z posłowia Jana Zielińskiego)

Patron honorowy książki:

Biblioteka Raczyńskich Mieszkanie–Pracownia Kazimiery Iłłakowiczówny

Patroni medialni:

Książki Magazyn Literacki,ODRA, TOPOS, WYSPA, Polskie Radio RDC

Informacje prasowe, wywiady i recenzje:

https://photos.app.goo.gl/t8gw3H6piHpPobV16

Recenzje

Na razie brak recenzji produktów.

Bądź pierwszym recenzentem “Kazimiera Iłłakowiczówna „Pod obcym niebem””

Góra