katechizm

Katechizm Reportera

20.00 zł

Warszawa 2020

Stron: 104

Format: 105 x 140

Oprawa: miękka

ISBN: 978-83-64708-74-9

Opis produktu

Katechizm reportera to próba połączenia wody z ogniem. Ognia pasji poszukującej prawdy, istoty i znaczenia z rwącym strumieniem wydarzeń. Próba poszukiwania oparcia, fundamentu i ostatecznego sensu tej niezwykłej profesji. Wszystko to w „rozmowie” z reporterem – Janem Pawłem II.

Dziennikarstwo to zawód na wskroś ewangeliczny. Jego istotą powinno być bowiem dawanie świadectwa prawdzie. Marek Miller dokonał rzeczy wydawałoby się karkołomnej – przeprowadził spójny, wartki i rzeczowy wywiad z Janem Pawłem II, dialogując wyłącznie z Jego tekstami na temat komunikacji społecznej. Odwołując się do nich, stworzył coś w rodzaju tekstu programowego współczesnego dziennikarstwa. „Rozmówca” Papieża nieprzypadkowo sięga w tytule po termin „katechizm”, który pochodzi od greckiego słowa ‘katēchēsis’ oznaczającego ścieżkę inicjacyjną, swoistą drogę wtajemniczenia w prawdy wiary. Wywód zawarty w książce przypomina bowiem wtajemniczenie, ale w arkana dziennikarstwa – nie na poziomie warsztatowym, lecz zrozumienia istoty, znaczenia i sensu. W czasach dojmującego braku mistrzów to rzecz bezcenna.

Grzegorz Górny

Patroni medialni książki;

Katolicka Agencja Informacyjna, Centrum Myśli Jana Pawła II, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

 

 

 

Marek Miller – reporter, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego.

Założyciel Laboratorium Reportażu – miejsca eksperymentów i poszukiwań w obszarze zbiorowej pracy nad tekstem, multimedialnego opowiadania tematu, penetrowania przestrzeni między dziennikarstwem a pisarstwem. Twórca koncepcji i metody polifonicznej powieści dokumentalnej.

Autor książek: „Reporterów sposób na życie” (1982), „Arystokracja” (1998), „Góra Góry czyli Ekonomia zbawienia” (2007), „Dziennikarstwo według Jana Pawła II” (2008), „Pisanie. Z Ryszardem Kapuścińskim rozmawia Marek Miller” (2011), „Papież i generał” (2016).

Marek Miller w rozmowie z red. Krzysztofem Skowrońskim. Radio Wnet, dn. 07.04.2020

Wysłuchaj rozmowy teraz

https://wnet.fm/2020/04/07/marek-miller-jp-ii-byl-swiadom-dwuznacznosci-dziennikarstwa-bez-etyki-latwo-staje-sie-ono-jedynie-prostytucja/

„Kościół na fali”. Rozmowę przeprowadziła Weronika Ostrowska. Radia Warszawa 106,2 fm.

https://radiowarszawa.com.pl/katechizm-dla-reportera/

Reporter czasów zarazy – o nowym „Katechizmie reportera” 25 marca 2020 e-KAI
https://ekai.pl/reporter-czasow-zarazy-o-nowym-katechizmie-reportera/

Recenzje

Na razie brak recenzji produktów.

Bądź pierwszym recenzentem “Katechizm Reportera”

Góra