Oficyna Wydawnicza Volumen » Nowa Marianna » Jezuici. Tom I

Jezuici. Tom I

Autor: Jean Lacouture

 

Przekład: Halina Lubicz-Trawkowska

ISBN: 83-7233-040-9

Liczba stron: 540

 

Opis:

Mało jest w dziejach całej zbiorowości ludzkiej takich przygód, które miałyby równie doniosłe znaczenie dla naszej cywilizacji, jak historia Towarzystwa Jezusowego, ciągnąca się przez blisko pół tysiąclecia, obejmująca całą kulę ziemską, otoczona nimbem prawdziwych i pozornych tajemnic, podejrzeniami i intrygami, ale wiedziona przez niezwyciężoną wiarę i energię.

Jako reformatorzy budzący nieufność Inkwizycji, nieustraszenie ewangelizujący Japonię, Chiny i Wietnam, urzeczywistniający utopię w Paragwaju, będący wysłannikami papizmu w skali całego świata, jako spowiednicy władców, nieprzyjaciele jansenistów, edukatorzy „elit” – jezuici uosabiali na przestrzeni wieków chrześcijaństwo przy­stosowane do świata, otwarte wobec świeckiej nauki i odważnie zaangażowane w debatę polityczną, na dobre i na złe.

Od chwili założenia zakonu przez Ignacego de Loyola w roku 1540, po jego kasatę w roku 1773 dokonaną przez papieża Klemensa XIV – Jean Lacouture przedstawia nam w Zdobywcach pierwsze skrzydło wielobarwnego dyptyku. Drugim skrzydłem będzie Powrót – od roku 1814 do naszych czasów. Autor kreśli w czternastu odcinkach najważniejsze epizody z tej cudownej historii, przede wszystkim zaś sprawia, że zaczynają żyć na nowo bohaterowie niestrudzenie ponawianej krucjaty „ku większej chwale Bożej”.

Jest to monumentalna multibiografia, napisana przez jednego z największych biografów naszej epoki.

 

Spis treści

 

Wstęp

1. Włóczęga i inkwizytor

2. Żacy z Montmartre’u

3. Papiści i Rzymianie

4. „Perinde ac cadaver”

5. Dialog w Jamagusi

6. Żadnych kobiet!

7. Żydzi i jezuici w Złotym Wieku

8. Kampania we Francji

9. Li Ma-teu, zegar i pan nieba

10. Z Awinionu na ryżowisko

11. Na celowniku Monsieur Pascala

12. Sztuka spowiadania naszych królów

13. Barokowa teokracja u Guaranów

14. Oświeceniowa corrida

 

Bibliografia

Chronologia

Indeks nazwisk i imion własnych

Indeks nazw miejscowych

Góra