Oficyna Wydawnicza Volumen » Historia Najnowsza » Imperium na kolanach. Wojna w Czeczenii 1994–1996

Imperium na kolanach. Wojna w Czeczenii 1994–1996

Autor: Mirosław Kuleba

ISBN 83-7233-096-4

Liczba stron: 392 + wkładka (kolor) 40 stron

 

Opis:

„27 października 1991 roku odbyły się wybory prezydenta Republiki Czeczeńskiej. Na czele państwa stanął generał Dżochar Dudajew. Naród był w euforii. 1 listopada prezydent Dudajew podpisał dekret proklamujący Czeczenię niezależną demokratyczną republik (…)”.

Opisane wyżej zdarzenia otwierały nowy rozdział w ponad dwustuletniej historii walki narodu czeczeńskiego o prawo do samodzielności narodowej. Dżochar Dudajew, były generał lotnictwa sowieckiego, stawał oto w długim szeregu bohaterów wojen kaukaskich, obok Szejcha Mansura, imama Szamila, Alibeka-Hadżiego Zandackiego, Nadżmuddina Gocinskiego. Następne sześć lat bez mała nieprzerwanej wojny z wielokrotnie silniejszym i bez porównania lepiej wyposażonym przeciwnikiem, wojny ostatecznie zwycięskiej dla młodej kaukaskiej republiki, to jeden z najciekawszych i najbardziej wstrząsających epizodów w historii współczesnej.

Opisana piórem naocznego świadka, wojna w Czeczenii ujawnia nam swoją trudną logikę, swój historyczny sens, często nieczytelny w pisanych na gorąco prasowych doniesieniach z frontu. Autorowi niniejszej książki udało się pogodzić obiektywizm i szerokość ujęcia monografii historycznej z autentyzmem i temperaturą reportażu.

 

*

 

Mirosław Kuleba (ur. 1958) był korespondentem wojennym w czasie konfliktów zbrojnych w: Jugosławii, Abchazji, Osetii Południowej i Czeczenii. W czasie wojny w Czeczenii spędził wśród bojowników Dudajewa osiem miesięcy. Był świadkiem bitwy o Grozny w 1995 roku, rajdu brygady Salmana Radujewa do Kizlaru i późniejszej bitwy o Pierwomaskoje, walk na górskim froncie pod Szatojem i operacji „Dżihad”. Jest autorem książek „Moskwa koczowników” (1994), „Odsony wojny” (1995) oraz współautorem albumu „Niezłomna Czeczenia” (1997).

 

 

Spis treści

 

Zamiast wstępu

 

Część I

Droga do wolności

l. Naród wojowników

2. Początki czeczeńskiego specnazu

3. Nagorny Karabach – ideały i rzeczywistość

4. Abchaska epopeja

5. Rzeź w Inguszetii

6. Proces destabilizacji państwa

7. W obronie republiki

8. Czas terroru

9. 26 listopada 1994 – próba generalna wojny

 

Część II

Siły Zbrojne Czeczeńskiej Republiki Iczkeria w wojnie z Rosją

1. Polityczne aspekty wojny w Czeczenii

2. Dwie strony konfliktu

3. Agresja

4. Próba ognia

5. Armia Dudajewa

6. Noworoczny salut

7. Bitwa o Grozny

8. Wojna na równinach

9. „Za nami góry i wolność”

10. Budionowsk

11. „Dziwna wojna”

12. Czeczeńska wojna partyzancka

13. Czeczeńskie Termopile

14. Marcowy szturm na Grozny

15. Nowa armia Iczkerii

16. Nowa eskalacja wojny

17. Dżihad

 

Posłowie

 

Bibliografia

Góra